У своїй щоденній роботі ми переглядаємо багато інформації про торги, тендери, що відбуваються на майданчиках клієнтів APS SMART або ж безпосередньо на платформі продажу та закупівель Salesbook. Власне, питання використовувати чи не використовувати Єдиний закупівельний довідник не стоїть, звичайно використовувати! Але хотілося б щоб його використання було більш прицільним та корисним для учасників процесу з обох сторін.
Що таке CPV, чи CPV і ДК тотожні?
З січня 2016 р. було введено новий класифікатор для визначення предмета закупівлі. Офіційно він має назву Єдиний закупівельний словник (CPV Common Procurement Vocabulary (з англ.) = Єдиний закупівельний словник (укр.) = ЄЗС).
Актуальній версії класифікатора CPV:2008 присвоєно код ДК 021:2015, тож CPV:2008 = ДК 021:2015, це одне й теж саме.
Для чого потрібен Єдиний закупівельний довідник
Такий класифікатор необхідний для визначення предмету закупівлі, його пошуку, та планування закупівель. Особливо це актуально для публічних закупівель, де використання довідника регламентується законодавчим актом. Наказ №454 Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 17.03.2016 про порядок визначення предмету закупівлі, ЗУ «Про публічні закупівлі» та Наказ №490 МЕРТУ від 22.03.2016 (в частині визначення форми річного плану).
Акцентуємо на понятті «єдиний» у назві, тобто такий, який становить собою внутрішню єдність; цілісний, а значить прийнятний та однаково зрозумілий для всіх сторін процесу закупівель-збуту. Простими словами, на рівні Замовника, який оголошує закупівлю, вказується код того товару/роботи/послуги, що він хоче придбати. А на рівні Постачальника саме цей код допомагає знаходити актуальні для нього тендери, аукціони, торги.
Структура CPV-ДК
Якщо коротко, то словник складається зі списку кодів для товарів, робіт і послуг, що найбільш часто використовуються у закупівлях.
Структура CPV має ієрархічну деревоподібну структуру. Розгалуженість (максимальна глибина) для кожної гілки різна та зменшується із заглибленням ієрархічної структури. Частина кодів не мають класу – визначаються за 3м знаком. Згідно з законодавством до Замовників (йде мова про публічні закупівлі) вимагається класифікувати свої товари за 4 знаком.
Чим більше знаків (“0” не є знаком) у коді, тим детальніша категорія товару.
Але є й особливості у застосуванні, з однієї сторони, чим більша глибина знаків – тим більша деталізація категорії, з іншої, якщо Ви будете шукати свій товар за 5 чи за 6 знаків, то багато товарів, які Замовник визначив за 4 знаком Ви не знайдете.
Проте, більш детальний код СPV дає кращий опис потреби в закупівлі, покращує та полегшує взаємодію основних учасників процесу закупівлі. Замовники, використовуючи глибший код класифікатора, краще інформують потенційних постачальників. А для планування деталізація коду до товарного рівня зменшує кількість помилок при групуванні за класами, що також допомагає у обліку матеріально-технічних запасів.
Постачальник, зі своєї сторони, шукаючи за кодом закупівлю, отримає інформацію про всі релевантні для нього торги. Крім того, використовуючи найглибший код СPV і замовники і постачальники можуть здійснювати якісний ринковий аналіз на товарному рівні, використовувати його результати для покращення та підвищення ефективності роботи (контроль, очікувана вартість, ціни тощо).
Функції CPV
- Сприяння прозорості, конкуренції на ринках для будь-якого типу закупівель (державні, комерційні) .
Використання уніфікованих кодів спрощує облік, контроль та моніторинг закупівель для всіх учасників закупівельного процесу, дає можливість групувати закупівлі для подальшого аналізу, стандартизує закупівлі, спрощує пошук для потенційних учасників, допомагає залучити більшу кількість учасників, що потенційно підвищує рівень конкуренції. - Забезпечення спільної основи для визначення планів/потреб у закупівлях для замовників.
Для державних закупівель на основі групування очікуваної вартості планових закупівель за 4 знаком закупівельного коду відбувається поділ на допорогові та надпорогові закупівлі та визначення закупівельної процедури. Відповідно, подібним чином може працювати для планування закупівель і для комерційних закупівель у випадку відкритих планів закупівель. - Спрощення пошуку торгів, визначення та інформування про можливість участі в закупівлях для постачальників.
Уніфікований код полегшує пошук релевантних закупівель. Пошук закупівель може здійснюватися вручну, через закупівельний портал або шляхом підписки на розсилку активних закупівель за визначеним CPV кодом. Наприклад, на нашому тендерному агрегаторі Salesbook, учасники отримують переліки торгів, відповідно до підписаних кодів класифікатора. - Сприяння міжнародній транскордонній взаємодії учасників закупівель. Уніфіковані коди CPV європейський стандарт, перекладені на всі офіційні мови ЄС.
Переваги використання закупівельного довідника для учасників закупівель
- Зручний пошук за СPV в планах та поточних торгах замовників.
- Релевантна інформація в оголошеннях про закупівлю.
У випадку з підписками на оголошення через CPV учасники, що підписались на менш детальний CPV отримує значно більше повідомлень з меншою релевантністью за конкретним інтересом. Натомість, підписуючись на 7,8 знак, учасник отримає одного листа в 1-2 тижні, але повідомлення буде безпосередньо стосуються його напрямку комерційної діяльності . - Моніторинг, аналіз ринку та його учасників (конкурентів).
Надає можливість простіше здійснювати порівняльний аналіз конкурентів, оцінювати власні можливості рівень конкуренції, визначати ціни та їх динаміку, виявляти потенціальні канали збуту та планувати виробничу діяльність більш точно. - Оптимізація планування закупівель, облік матеріально-технічних запасів.
Відображення плану на рівні агрегації товарних номенклатур не дає можливості якісно оцінити практичний обсяг кожного окремого товару, це ускладнює контроль набутих товарів/послуг/робіт. Тож, доцільно мати однозначну відповідність класифікатора для обліку та планування на товарному рівні.
На нашому ринку багато компаній використовують у своїй діяльності кілька довідників товарів: і CPV, і власні (традиційно заведені в ОС (1С), часто це досить складна система з утрудненим визначенням предмету закупівлі. Але і це можна побороти. Наприклад, в SRM APS SMART, завдяки інтегрованим процесам, використовуються крос-прив’язки індивідуальних довідників замовників до класифікатора CPV-ДК. Таким чином, внутрішні задачі компанія може вирішуватися в рамках власної класифікації товарів, а зовнішні за власними кодами та за кодами CPV. Дуже зручно.
Де можна знайти класифікатори CPV-ДК
Довідник можна знайти:
- на сайті Верховної Ради України, дозволяється завантаження
- на ресурсі Інфобокс платформи Прозорро, перегляд
- зручними є онлайн ресурси dk21.dovidnyk.info, cpvtool.kse.ua
- на платформі Salesbook, в т.ч. перегляд ТОП найпопулярніших категорій/кодів
- або ж можете знайти ресурс на свій смак у мережі інтернет.
Статті по темі: Торговий майданчик Salesbook розширює функціонал для користувачів та учасників торгової мережі