У цій статті ми розповімо про основні електронні варіанти веб ресурсів, на яких можуть відбуватися закупівля товарів, послуг і робіт для корпоративних цілей, а також охарактеризувати призначення електронних продуктів, що також використовуються з метою проведення закупівель і торгів – поговоримо про електронні системи автоматизації управління закупівлями.

Здавалося б питання закупівлі-продажу нині вирішується просто.  Але не для всіх і не так просто.  Часто навіть наші потенційні клієнти плутаються і не розуміють різницю між тендерним майданчиком і системою автоматизації закупівель.

Спочатку спробуємо пояснити на простих прикладах.  Наприклад, Вам потрібно закупити комп’ютери замість застарілих для бухгалтерії.  Знайдіть хороший тендерний майданчик, створіть тендер, опишіть параметри комп’ютера, виберіть постачальника, і буде вам комп для шанованої Мар’їІванівни з бухгалтерії.

А якщо Ви торгуєте якимось специфічним товаром зі складною параметризацією і оцінкою вартості, наприклад, лісом або нафтою?  Вже на звичайний тендерний майданчик не підете, а швидше за все звернетеся до послуг спеціалізованої торгової біржі, де знають як продавати такий товар, а головне мають відповідний функціонал для цього.

Третій варіант.  У Вас середньої величини виробниче підприємство з переробки, склади знаходяться в різних регіонах, Ви купуєте сировину для свого виробництва.  Але як же буває складно зібрати з місць всі заявки у «хакнутій» 1Сці, де крім сісадміна та бухгалтера ніхто не розбереться, а попутно ще й пару тон сировини кудись на сторону зникне.  Нічого не доб’єшся.  І що б такого не було, Вам не обійтися без цілісної системи автоматизації закупівель, яка могла б ці самі заявки збирати централізовано, а відділ закупівель проводити по ним тендери.  Повірте, зловживань було б в рази менше.

Для big бізнесу свої варіанти.  Припустимо, Ви великий агро виробник і зерно трейдер.  З одного боку, на землі працюєте, вирощуєте пшеницю, з іншого боку, зерно вагонами і плавзасобами вантажите на продаж.  В такому випадку, мова йде не про просто «купити-продати», а про стратегічне управління закупівлями та збутом, про фінансові потоки, що генерують прибуток, їх правильну та налагоджену роботу.  В такому випадку, Вам потрібна система автоматизації закупівельної діяльності повного циклу, що підтримує принципи SRM (supplier relationship management – управління взаємодією з постачальниками).

Отже все по порядку.  Що є що.

Торгові майданчики.  Тендерні і біржові

На сьогоднішній день, електронним торговим майданчиком можна назвати будь-який онлайн ресурс, на якому розміщені торгові пропозиції в різній формі (тендери, аукціони, редукціони, біржові торги) і за допомогою якого відбувається укладання угод купівлі-продажу товарів, робіт і послуг між контрагентами-компаніями  закупівельниками і постачальниками.  Такий Інтернет-ресурс повинен мати комплекс функціональних, технічних, інформаційних і навіть організаційних рішень, покликаних забезпечити взаємодію між покупцями (закупівельниками) і продавцями (постачальниками).  Мета – об’єднати в одному торговому і інформаційному просторі постачальників і покупців різних товарів, робіт і послуг та надати можливість проводити електронні торги.

Торгові майданчики і біржі можуть мати ряд додаткових сервісів, що підвищують ефективність роботи на майданчику (наприклад, розсилки учасникам, аналітика закупівель/продажу, чат-боти і т.п.).  На нашому агрегаторі закупівель Salesbook серед додаткових сервісів є бізнес-оголошення для простих закупівель/продажу, візитки компаній учасників для широкого знайомства і представлення своїх товарів або послуг.

Тендерні майданчика або торгові біржі – це правильний вибір для ведення закупівлі/продажу для будь-якої компанії.  Такі майданчики надають можливість придбати партії товару чи замовити послуги без лобіювання окремих учасників торгів, єдиною визначальною умовою для рішення вибору є відповідність параметрам кваліфікаційних вимог для потенційної угоди.  Так, до цих пір є компанії, які вирішують свої закупівельні завдання «в ручному режимі», за дзвінком, тощо, але з кожним роком їх все менше і менше.  Як показує статистика, на даний момент вже 60-70% компаній проводять свої торги через онлайн ресурси.

Тендерні майданчики забезпечують

  • незалежність вибору;
  • економічну ефективність;
  • наявність великої кількості учасників;
  • економію часу на пошук підходящої пропозиції для замовників;
  • додатковий канал для реалізації продукції/послуг для постачальників.

Головне призначення тендерних майданчиків – забезпечення взаємодії між замовником і виконавцем для укладення угоди.  Крім свого прямого призначення, електронні торги часто використовуються для проведення аналізу своєї конкурентоспроможності, оцінки конкурентів та ринку в цілому.

Комерційні і державні тендерні майданчики

Хто працює в сфері закупівель, знають, що торгові бізнес-майданчики і біржі можуть працювати з комерційними або державними торгами, або ж бути універсального типу при наявності акредитації для роботи з держсектором.

Робота майданчиків з держзакупівлями строго регламентована Законом України «Про публічні закупівлі».  Електронна система Prozorro проводить закупівлі для державних компаній, агрегуючи закупівлі з акредитованих тендерних майданчиків та надаючи можливість бізнесу продавати державним компаніям.

 _______

Стаття по темі держзакупівель за допомогою APS SMART  

____

Комерційні торговельні майданчики працюють в рамках правового і бізнес поля за принципом В2В.  Наприклад, наш торгово-закупівельний майданчик Salesbook – працює і як агрегатор комерційних партнерських тендерів, і як самостійний ресурс для проведення комерційних торгів.

Універсальні тендерні майданчики і біржі

Для проведення торгів існують сайти, які дають можливість будь-яким компаніям укладати угоди з купівлі-продажу товарів або послуг.  В основному такі онлайн площадки працюють у форматі аукціону.  Прикладом універсального майданчика може бути платформа СЕТАМ, яка працює і з державним і з комерційним сектором.

Галузеві торгові майданчики

Крім поділу на комерційні та державні торги, електронні торгові майданчики можуть мати галузеву спеціалізацію, наприклад, біржі, що торгують лісом або нафтою, тендерні майданчики для медичних або будівельних закупівель, тощо  Такі онлайн ресурси мають спеціалізований функціонал для параметризації і оцінки «складних» товарів або послуг та й постачальник туди приходять виключно за цільовим призначенням.

Регіональні торговельні майданчики

Навіть в нашому сьогоднішньому транснаціональному, транскордонному світі і бізнесі ще залишилося місце для регіональних торгових майданчиків.  Якщо клієнтові важлива прив’язка до географічного положення, клієнт хоче мінімізувати логістичні витрати або просто працює в окремому регіоні, то чому не використовувати місцевий ЕТМ?  Як у нас кажуть: «свій до свого по своє».

Безкоштовні торгові бізнес майданчики

Безкоштовні майданчики – це ресурси, які надають свої послуги на безоплатній основі або без попередньої оплати подачі заявки на участь.  Зі списком торгів, які проводить такий майданчик може ознайомитися кожен охочий – користувач Інтернету.  Щоб стати учасником торгів на такому майданчику потрібно зареєструватися через спеціальну форму, і якщо потрібно, заповнити профайл своєї компанії.

Системи автоматизації управління закупівлями

Від майданчиків переходимо до систем автоматизації закупівель.

Системи автоматизації закупівель

Що таке система автоматизації закупівель.  Це набір електронних інструментів, що дозволяє автоматизувати процеси закупівлі товарів, робіт і послуг, включаючи створення заявок на закупівлю, проведення закупівельних процедур або торгів в електронній формі (тендери/ аукціони), створювати супутні документи (заявки, контракти, замовлення), отримувати статистику закупівель для  аналізу.

ІТ-системи автоматизації закупівель  це інший, відмінний від ЕТМ електронний інструмент для роботи із закупівлями.  У ІТ-систем свої завдання в досягненні бізнес-цілей за рахунок автоматизації операцій і бізнес-процесів.

Резюмуємо: Для сучасної та успішної роботи зі закупівлями можна використовувати всі наявні інструменти –  електронні торгові/тендерні майданчики, біржі та електронні системи закупівель.  Торговий майданчик проведе тендер на вашу закупівлю, це ОК, але для сучасного бізнесу, це вирішення тільки одного завдання – торгів, що не покриває всіх задач з організації процесу закупівлі.

Система автоматизації закупівельної діяльності в рамках свого функціоналу допоможе оптимізувати і організувати закупівлі всередині компанії, а також, за допомогою інтеграції допоможе провести торги на сторонньому або власному тендерному майданчику.

Тендерні майданчики і системи автоматизації закупівель (тендерні системи) це НЕ взаємозамінні інструменти, а синергетично доповнюючі та комбіновано можливі рішення з метою проведення успішних закупівель/продажу.

 ________Про «високий пілотаж» в управлінні закупівельною діяльністю та її автоматизацію з урахуванням принципів SRM (supplier relationship management), читайте в нашому наступному матеріалі.

Схожі записи