Бізнес – одна з найактивніших частин суспільства, що часто першим відчуває та реагує на потреби змін.  Останні десятиріччя стало популярним розвивати корпоративні підходи та принципи, що фокусуються на толерантному, бережливому ставлення до екології, довкілля та соціальних аспектів.  Такі принципи сформовані у засадах ESG  (environmental, social, governance).

Що таке принципи ESG

ESG (англ. environmental, social, governance – довкілля, соціальна сфера, корпоративне управління) – стратегічні зусилля, діяльність компаній у цих напрямках заради сталого розвитку компанії та суспільства.

Екологічні принципи визначають, наскільки компанія дбає про навколишнє середовище і яким чином намагається скоротити збитки, що потенційно можуть бути завдані екології від її діяльності.

Соціальні принципи показують ставлення компанії до персоналу, постачальників, клієнтів, партнерів та споживачів. Бізнес мусить працювати над якістю умов праці, контролювати гендерний баланс, підтримувати інвестиції у соціальні проекти.

Управлінські принципи стосуються якості управління компанією: прозорість  процесів, звітності, винагород менеджменту, здорова атмосфера робочого середовища, відносини з партнерами, антикорупційні заходи.

 Важливість ESG для бізнесу

Чому компаніям важливо дотримуватися ESG принципів?

Прагматичні потенційні  інвестори та фінансові гаранти очікують від компаній, що ведуть активну діяльність із залучення фінансування, інвестицій, кредитів; компаній, що займаються просування своєї продукції на міжнародних ринках; компаній, що вцілому хочуть мінімізувати репутаійній ризики – стратегічного бачення у галузі ESG та способів реалізації такого роду проектів. Крім того, ESG критерії розглядають та враховують контрагенти та постачальники в рамках договірних відносин, довгострокової комерційної співпраці та діяльності. Тож сучасним компаніям невигідно мати низький ESG-рейтинг.

Приклади ESG-стратегій у світі

Короткі приклади ESG проектів відомих  світових копаній:

Mastercard  зобов’язалася досягти нульового рівня викидів вуглецю до 2040 року, скоротила гендерний розрив в оплаті праці, планує прив’язати бонуси співробітників до ініціатив у галузі екологічного, соціального та корпоративного управління.

PayPal розробила свою корпоративну ESG-стратегію, що базується на підтримці корпоративної культури, участі в побудові інклюзивної глобальної економіки, зменшення впливу на навколишнє середовище,  етичного ведення бізнесу.

Apple заявив, що старається збільшити частку усіх матеріалів, які застосовувались в продуктах Apple, що підлягають вторинній переробці, зменшив кількість пластику в упаковці та планує повністю вилучити пластик зі своєї упаковки до 2025 року.

Принципи ESG в Україні

ESG – частина загального процесу розвитку людства. На перший погляд в Україні мало хто чув про засади ESG. Але це не так. Український бізнес як частина локальних та європейських процесів тримає руку на пульсі світових тенденцій та обізнаний з новітніми трендами. 

Ба, навіть більше, у 2020 році за підтримки CIPE (Центру міжнародного приватного підприємництва), ПАКУ (Професійна асоціація корпоративного управління) та Центр «Розвиток КСВ» провели аналіз  українських компаній, щодо відповідності їх діяльності до принципів ESG. На основі такого  дослідження було презентовано ESG індекс прозорості компаній України.

Що саме аналізували? Аналізували та оцінювали  системи корпоративного управління та корпоративної соціальної відповідальності за показниками прозорості. Було проаналізовано результати діяльності частини українських компаній у сферах: корпоративного управління,  трудових відносин та прав людини, операційної роботи, екології та довкілля, відносини зі споживачами,   звітність компанії, веб-ресурси (сайти)компаній  та їх доступність, співпраця з громадами, тощо.

У ТОП 10 потрапили: «ВФ Україна» (мобільний оператор Vodafone), «Перший український міжнародний банк», група «ДТЕК», «Укргазбанк», «Кока-Кола Беверіджиз Україна Лімітед», НАЕК «Енергоатом», «МХП», НЕК «Укргідроенерго», «Укрзалізниця» та НАК «Нафтогаз України».

Ми дуже раді з того, що чотири компанії у ТОП10  цієї вибірки –  наші клієнти!

Підтримка принципів ESG APS Smart

Апелюємо до персон, які стоять у фарватері управління компаніями – власники, ТОПи, менеджмент. Саме Ви несете корпоративну відповідальність і маєте бути зацікавлені у дотриманні принципів ESG задля можливості сталого розвитку та успішного майбутнього вашої компанії. Звичайно, досягнення якісних показників можливе тільки завдяки синергетичному поєднанню та застосуванню усіх управлінських факторів та інструментів.

І одним з таких інструментів є система управління закупівлями. Застосування SRM, і зокрема, ПЗ APS  SMART є необхідним не тільки для автоматизації процесів закупівель, управління закупівлями, автоматизації рутинних задач закупівельників, а й важливим чинником у парадигмі обговорення даної теми.

Система управління закупівлями APS Smart – це  інструмент, що гарантує, допомагає та сприяє:

  • дотриманню прозорості процесів, дій, звітів, KPI.
  • прискоренню виробничих, операційних та організаційних процесів компанії;
  • забезпечує безпеку і комфорт роботи персоналу;
  • дозволяє максимально правильно побудувати взаємодію з  контрагентами, постачальниками;
  • допомагає контролювати важливу частину процесів у загальному ланцюгу постачання;
  • дотримуватися та контролювати виконання корпоративних та загальнодержавних правил/законів у процесі ведення бізнесу (закупівель);
  • система, як веб-продукт, абсолютно екологічна у застосуванні, її використання дозволяє зберегти ресурси довкілля;
  • загалом мінімізувати репутаційні та інші ризики.     

Важливість принципів ESG постійно зростає. Постійний розвиток бізнесу, що означає проведення діяльності з урахуванням потреб сьогодення та майбутніх поколінь, це не просто мода на один день або рік. Це обов’язок будь-якої сучасної компанії, яка має намір зайняти своє місце на ринку та працювати з перспективою у довготривалому терміну.

Схожі записи